While homemade rice and pinto beans is $9.26 ... when you add in the time for shopping, travel, prep, and cleanup it has an it has an effective cost of $41.80
If you take off the cost of going to groceries or that someone can spend the time to cook rather than work (or relax), then that $9.26 is the price you see.
Similarly, homemade chicken dinner is $13.78 ... or $46.32 with additional costs of living factored in.
McDonald's is $27.89 (in 2011... it's more now ... but then all the above numbers are too)... but the total cost is $36.03.
If you could get paid $16.27 rather than doing grocery shopping and the time spent cooking or cleaning then it is cheaper to eat at McDonald's than to have a home cooked meal.
For many people, cooking (and cleaning) is only economical if the time spent doing it can be completely discounted. If I have to spend 30 minutes in front of the stove not do other things, or 5-10 minutes cleaning up afterwards, that's time not doing other things that I'd enjoy. For families with kids, that sometimes means that young children are left unattended for an hour (not always viable). Getting fast food, on the other hand is has no cooking or time spent cleaning and furthermore has a good chance of having something that the kids want to eat.
"Just learn to cook" isn't always an option for every household.
Eating out for every meal isn't $1000 per week. If I went to the local diner, that would be about $200 / person / week. If I got pizza every day that would be down to about $100 / person / week.
At Whole Foods prices, $4.29 gets you 8000 calories of rice. Beans are more expensive per calorie but still very cheap. $9 would get you more beans and rice than a family of four could eat in an entire day.
One of the calculations in there is the dinner for 4 section of xkcd 980 https://xkcd.com/980/huge/#x=-2003&y=-1465&z=6
While homemade rice and pinto beans is $9.26 ... when you add in the time for shopping, travel, prep, and cleanup it has an it has an effective cost of $41.80
If you take off the cost of going to groceries or that someone can spend the time to cook rather than work (or relax), then that $9.26 is the price you see.
Similarly, homemade chicken dinner is $13.78 ... or $46.32 with additional costs of living factored in.
McDonald's is $27.89 (in 2011... it's more now ... but then all the above numbers are too)... but the total cost is $36.03.
If you could get paid $16.27 rather than doing grocery shopping and the time spent cooking or cleaning then it is cheaper to eat at McDonald's than to have a home cooked meal.
For many people, cooking (and cleaning) is only economical if the time spent doing it can be completely discounted. If I have to spend 30 minutes in front of the stove not do other things, or 5-10 minutes cleaning up afterwards, that's time not doing other things that I'd enjoy. For families with kids, that sometimes means that young children are left unattended for an hour (not always viable). Getting fast food, on the other hand is has no cooking or time spent cleaning and furthermore has a good chance of having something that the kids want to eat.
"Just learn to cook" isn't always an option for every household.
Eating out for every meal isn't $1000 per week. If I went to the local diner, that would be about $200 / person / week. If I got pizza every day that would be down to about $100 / person / week.