Your math is off on the Jelly beans. 288,000 / 400 = 720 Pounds. JellyBelly Jelly Beans Retail on Amazon.com (http://www.amazon.com/Jelly-Belly-Assorted-Flavors-3-Pound/d...) for $9/pound. So, even if they didn't buy them wholesale (hard to believe) - it's still only $6480 worth of jelly beans.